Jak być dobrym zastępowym.
1.Trzymaj nerwy na wodzy. Nie wolno ci wpadać w furię czy w panikę. Nie jest ważne, co jest przyczyną nerwowej sytuacji, Twoi podopieczni zachowają się, tak jak Ty się zachowasz. Jeżeli zareagujesz impulsywnie, młodsi mogą się przestraszyć, a starsi odpowiedzieć emocjonalnie. Przede wszystkim staraj się nie reagować natychmiast. Zazwyczaj pierwsza reakcja jest złą. Powstrzymaj swe reakcje i pomyśl, co innego możesz zrobić. Decyzja przemyślana zawsze jest lepsza od instynktownej, natychmiastowej reakcji.
2.Nigdy nie nadużywaj swojej władzy. Co więcej - nie pozwalaj na to, by starsi koledzy kazali młodszym myć swoją menażkę, czyścić buty czy wykonywać inne nieprzyjemne czynności, które powinni wykonywać sami. Atmosfera w zastępie i drużynie staje się wtedy tragiczna. Każdy ma swoją godność. Nie po to wstępuje się do harcerstwa, by być upokarzanym czy wykorzystywanym.
3.Traktuj swoich podwładnych równo. Nie wolno ci faworyzować nikogo. Nie możesz rozdzielać pracy pod względem wieku. To, że ktoś w zastępie jest młodszy, nie oznacza, że nie potrafi wykonać trudniejszego zadania. Czasem nawet jest to wskazane po to, by młodszy poczuł się doceniony. Będzie wtedy bardziej się przykładać chociażby po to, by udowodnić, że stać go na bardzo dużo. Znowu starszemu harcerzowi warto czasem dać proste zadanie. Pokazać mu, jak bardzo ważne jest zwracanie uwagi na szczegóły, jak istotne jest dobre wykonywanie najmniejszych, wydawałoby się najmniej istotnych zadań, które składają się na pewną całość.
4.Bądź sprawiedliwy. Często w grupie ludzi zdarzają się konflikty i nieporozumienia. Jako zastępowy nierzadko będziesz musiał w nie ingerować i rozstrzygać spory. Zanim cokolwiek zdecydujesz, przemyśl to na wszystkie możliwe sposoby. Nie ignoruj czyjegokolwiek głosu. Gdy rozstrzyga się spór, zawsze któraś ze stron będzie czuć się pokrzywdzona. Pamiętaj, abyś przekonująco przedstawił argumenty jakimi się kierowałeś podejmując taką, a nie inną decyzję. Od tego zależy, czy osoba, która czuje się pokrzywdzona, mimo wszystko uszanuje twoją decyzję.
5.Bądź szczery. Jeśli będziesz ukrywał motywy swojego postępowania, członkowie twojego zastępu staną się podejrzliwi i nieufni. Nie może także powstać sytuacja, kiedy o pewnych działaniach część zastepu wie, a druga część tylko się domyśla. To dzieli grupę, psuje atmosferę i może doprowadzić do niebezpiecznych podziałów.
6.Bądź prawdomówny. Kłamstwa, przemilczenia czy półprawdy zawsze mają krótkie nogi. Choć czasem mówienie prawdy jest niewygodne, to i tak w dłuższej perspektywie prawda jest naprawdę opłacalna. Zyskasz w ten sposób szacunek i poważanie w zastępie. W danym momencie może być nieprzyjemne mówienie prawdy, ale pomyśl jak ogromnie możesz stracić jeśli byś skłamał i to kłamstwo wyszłoby na jaw. Nikt nie traktuje poważnie osób, które są kłamliwe.
7.Nie wywyższaj się. Czasem bycie skromnym bywa trudne. Prawdopodobnie większość zasług, nagród czy wyróżnień dla zastępu są zasługą głównie zastępowego. Postaraj się jednak nie wychodzić pierwszy po pochwały, postaraj się nie mówić, że wszystko, co osiągnęliście, jest twoją zasługą a postępuj zupełnie odwrotnie, rób tak, by członkowie zastępu czuli, że to właśnie dzięki nim wam się udało. Dzięki temu członkowie zastępu będą myśleli, że są autorami osiągniętych sukcesów. Przez to jeszcze bardziej umocnią się w grupie i będą jeszcze lepiej pracować, by ciągle było lepiej a co za tym idzie, będą jeszcze więcej od siebie wymagać. Poza tym twoja skromność na pewno zostanie przez nich oraz twojego drużynowego dostrzeżona, czym zwiększysz wśród nich szacunek i uznanie.
8.Przyznawaj się do popełnionych błędów. Błędy zdarzają się każdemu. To normalne. Ważne jest to, czy potrafisz się do nich przyznać, naprawić je i wyciągnąć wnioski. Bardzo często jest tak, że twój zastęp wie o popełnionym przez ciebie błędzie jeszcze przed tobą. Dlatego nie ma sensu wypierać się tego, co się źle zrobiło. Stracisz tylko w ich oczach. Jest ciężko, ale naprawdę warto przyznać się do błędu i spróbować go wspólnie rozwiązać.
9.Bądź solidarny - jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Mieć grono przyjaciół, na których zawsze można polegać - to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Czasem może się zdarzyć, że ktoś z twojego zastępu będzie w opałach albo zrobi coś bardzo głupiego. W takich momentach nie możesz dopuścić do tego, by reszta odwróciła się od tej osoby. Musisz użyć całego swojego autorytetu, aby skłonić pozostałych do solidarnego wsparcia. Od tego, jak postąpicie, zależeć będzie przyszłość waszej paczki. Jeśli dla własnej wygody opuścicie kolegę, będzie to koniec waszego zastępu.
10.Naucz się słuchać. Jest to bardzo trudna umiejętność, ponieważ często dowodząc grupą jej przywódca myśli, że wie najlepiej. Skoro masz większe doświadczenie i wiedzę, to wydaje ci się, że nie warto przykuwać większej uwagi do tego, co mówią członkowie zastępu. A w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Mimo, iż jesteś szefem, to twoi podopieczni mogą mieć o wiele lepsze pomysły od ciebie, mogą wpaść na rozwiązanie danego problemu lub wiedzieć, jak wykonać dane zadanie o wiele lepiej niż ty. A nawet, jeśli ktoś ma gorszy pomysł od ciebie, warto czasem ustąpić, by nie zabić inicjatywy. Ktoś raz zniechęcony może więcej nie chcieć aktywnie włączać się w pracę zastępu.
11.Bądź serdeczny i życzliwy. Bądź starszym bratem i przyjacielem dla swoich współtowarzyszy. Zawsze znajduj czas, kiedy ktoś będzie chciał z tobą porozmawiać. Interesuj się życiem harcerzy z zastępu, odgaduj problemy i przychodź do nich zawsze z pomocą. To zbuduje twój autorytet i sprawi, że wszyscy będą się bardzo dobrze czuć i chętnie pracować w zastępie.
12.Bądź mistrzem. Oczywiście nie chodzi o to, abyś był najlepszym skoczkiem, najszybciej biegał czy miał największa wiedzę w każdej z dziedzin. Nawet nie próbuj udawać, że tak jest. Bądź dobry w tym, co robisz. Na początek musisz wiedzieć wszystko, co jest objęte w wymaganiach na stopień, który posiadasz. Musisz również aktywnie pogłębiać wiedzę w ramach stopnia harcerskiego, który aktualnie zdobywasz. I bardzo ważną rzeczą jest, byś był naprawdę dobry w dziedzinie, która cię interesuje. Mistrz to taki człowiek, który swoją postawą zachęca i pokazuje innym, jak zdobywać wiedzę i umiejętności. Nie jest ważne, w jakiej dziedzinie będziesz mistrzem, ważne jest, byś to robił dobrze i stale doskonalił swoje umiejętności.
13.A gdy zostaniesz drużynowym (czego ci życzymy), korzystaj nadal ze wszystkich rad, jakie tu zostały spisane. Będziesz miał tylko więcej podopiecznych. Ale styl twojej pracy musi pozostać taki sam.
29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele" 29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby" Krąg Instruktorski "Dęby" |
Związek Harcerstwa Polskiego |
|
Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności. |