»OBRZĘDOWOŚĆ » DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIJ

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ 22 lutego

To święto dziewcząt-skautek, obchodzone 22 lutego, w rocznicę wspólnych urodzin Olave Baden-Powell (1889) i Roberta Baden-Powella (1857). 
Jego tradycja ma już ponad siedemdziesiąt lat. Pomysł specjalnego dnia, kiedy skautki na całym świecie kierują do siebie swoje myśli, wzbogacony został zwyczajem wpłacania symbolicznej kwoty na pomoc skautkom z krajów tego potrzebujących (w czasie drugiej wojny światowej i później pomagano odbudowywać skautowe tradycje w krajach zniszczonych przez wojnę. W tym dniu skautki wysyłają kartki z pozdrowieniami do przyjaciół.
         
W ZHP Dzień Myśli Braterskiej świętują nie tylko dziewczęta. Na całym świecie symbolem skautowego braterstwa jest węzeł płaski.
 O Boże, oto dzień, w którym myślimy jedne o drugich, od jednego kraju do drugiego, poprzez granice i kontynenty.Jesteśmy liczne, bardzo liczne i jesteśmy silne... Uczyń nas jeszcze silniejszymi i liczniejszymi, uczciwymi i zdecydowanymi pracować dla Ciebie na tym świecie, który jest Twoim.Uczyń, żeby mundur, który nosimy, nie był ubraniem wkładanym z przyzwyczajenia lub dla wygody, ale przypominał nam, kim jesteśmy i kim chcemy być...
Uczyń, aby Prawo, któremu przyrzekłyśmy być posłuszne, nie ograniczało się tylko do słów, ale było wysiłkiem naszego życia, programem naszych dni.Uczyń, aby Przyrzeczenie pomagało nam każdego ranka, kiedy idziemy naprzeciw nowego dnia i było siłą każdego wieczoru, kiedy zmęczone wykonaną pracą, szczęśliwe lub smutne, przyjmujemy odpoczynek nocy.
Księga Jaszczurki


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.