»GALERIE
»FOTO GALERIE 2011-2015

Nasz Druh Piotr Odznaczony INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI

Ggalę oficjalnie otwarła Dorota Zawadzka i poprowadziła ją razem z insp. Grzegorzem Jachem. W swojej powitalnej przemowie zaznaczyła, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, to jest taki drugi Dzień Dziecka, różni się tylko tym, że zamiast prezentów dzieci powinny otrzymywać od dorosłych uwagę, czas i skupienie. Najbardziej uroczystym momentem gali było wręczenie odznaczeń państwowych, nadanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowych Krzyży Zasługi, które otrzymały harcerki Teresa Dubel  i Zuzanna Nawrot. Następnie swoje odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka wręczył Rzecznik Praw Dziecka, otrzymali je: Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl, Piotr Pamuła, komendant Hufca ZHP w Świdnicy, Teresa Słupianek, harcerka i działaczka społeczna i Joanna Grębowska-Szpak, nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 315. Przemawiając po wręczeniu odznaczeń, Marek Michalak powiedział – Chciałbym, żeby ten dzień promieniował na wszystkie inne dni i przypominał o szacunku, który należy się dzieciom nie dlatego, że są grzeczne, ale dlatego, że są ludźmi. Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka i nie można mówić o poszanowaniu godności człowieka, bez mówienia o godności dzieci. Godność dziecka jest fundamentem – stwierdził. Dodał również, że każda z osób odznaczonych Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI poprzez swoją codzienną pracę przyczynia się do ochrony tychże praw.

Odznakę stanowi wykonany w metalu srebrzony i oksydowany medal o średnicy 32 mm, z zaznaczoną obustronnie krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej widnieje ujęte na wprost przedstawienie portretowe Janusza Korczaka okolone wypukłym przerwanym u dołu napisem majuskułowym w języku łacińskim: INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (OBROŃCY GODNOŚCI DZIECI). Na stronie odwrotnej, okolonej wypukłym majuskułowym napisem: RZECZNIK PRAW DZIECKA przerwanym u dołu wypukłym monogramem z liter RP, widnieje pośrodku stylizowany wizerunek drzewa z młodym pędem u dołu.
Odznaka zawieszona jest na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm w kolorze lapis lazuli, z dwoma karmazynowymi prążkami szerokości 3 mm w odległości 10 mm od krawędzi oraz paskiem koloru białego o szerokości 10 mm pośrodku.
Odznakę nosi się na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.