»PORADNIK » JEST 10 PRAW...
Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego Czuwaj! W ramach próby na stopień instruktorski przewodniczki postanowiłam dokonać refleksji na temat  Prawa Harcerskiego. W związku z tym przez kolejne dziesięć miesięcy będą udostępnione artykuły dotyczące każdego z jego punktów. Mam nadzieję, że moja interpretacja będąca skutkiem długich rozmyślań, przybliży Ci przesłanie Prawa i pomoże je lepiej zrozumieć. Just do it ;)
Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy "Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy"- tak brzmi drugi punkt Prawa Harcerskiego. Zawisza Czarny był najbardziej znanym polskim rycerzem. Wybrano go na jednego z trzech posłańców na sobór w Konstancji w sprawie krzyżackiej. Poprzysiągł bronić słabszych, wiary, damy serca. Nigdy nie łamał danego słowa, a powierzone mu zadanie w postaci obrony króla spełnił najbardziej, jak tylko mógł- walczył do śmierci.
Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim Dużo mówi się o tym, aby pomagać ludziom starszym, młodszym, potrzebującym, rodzicom, rówieśnikom- jednym słowem bliźnim, każdemu. Idea wyciągania dłoni jest ideą niezwykle ważną. Buduje ona społeczeństwo, które bez zależności, interakcji pomiędzy tworzącymi je osobami po prostu by nie istniało. Wzajemne oddziaływania pozwalają osiągać trudniejsze do pokonania w pojedynkę cele, tworzyć bardziej rozbudowane projekty, a także mieć w przyszłości większe wsparcie w razie problemów- znajomości budowane na wspólnej pracy są zazwyczaj zdrowe i trwałe, a więc można po nie sięgnąć w przyszłości.
Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza Tolerancja- szanowanie odmiennego zdania innych, ich wierzeń, przekonań, stylu ubierania się czy też ogólnych cech wyglądu- jest wyznacznikiem dostrzegania bliźniego w każdym znanym nam człowieku. Akceptując "inność", okazuje się szacunek innym. To z kolei zdecydowania ułatwia uzyskanie dobrych stosunków z danym człowiekiem- skoro oboje rozumiemy własne potrzeby , ograniczenia, oczekiwania, komunikacja nastawiona jest bezpośrednio na jej przedmiot, a nie na podświadoma niechęć do rozmówcy, a co za tym idzie, staje się czysta, prosta i przyjemna.
Harcerz postępuje po rycersku
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Harcerz postępuje po rycersku Harcerz postępuje po rycersku Rycerz to jeden ze wzorców osobowych w epoce średniowiecza- symbol szlachetności, męstwa, oddania. Mężczyzna w zbroi miał bowiem bronić wiary, słabszych i damy serca, jednocześnie prezentując postawę człowieka ofiarnego i mądrego. Dlatego właśnie tę postać stawia się jako przykład szczytnych poczynań harcerzom.
Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać
Data wpisu: 24-03-2019 | Dział:
Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać Aktualnie bardzo dużo mówi się o byciu "eko". Zdecydowanie powszechniejszy stał się też temat kampanii mających na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, ochrony środowiska czy zwierząt. I zjawisko to nie jest  bezpodstawne, bo o prognozach na najbliższe pół wieku można dowiedzieć się choćby z filmów na Youtubie, blogów popularyzujących ideę "less" czy "zero waste" albo popularnonaukowych i life stylowych  czasopism. Odpadów jest bowiem zastraszająco dużo, a walka z tym problemem i szybkie jego zmniejszenie jest priorytetem pokolenia XXI wieku. Myślę więc, że każdy człowiek, a harcerz jako osoba miłująca przyrodę w szczególności, powinien podjąć wyzwanie ekologii i starać się zmniejszać ilość wytwarzanych odpadów - głównie plastiku.

29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.