»DUCHOWE
»Betlejemskie Światło Pokoju

SŁOWACJA - PRZEKAZANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATEŁKA POKOJU 2012

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju odebraliśmy na Słowacji. Prosto z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem harcerze Chorągwi Dolnośląskiej odebrali Światło Pokoju, symbol miłości, ciepła i nadziei 14-ego, piątkowego wieczoru harcerze przybyli do schroniska Głodówka Bukowinie Tatrzańskiej. Czas umilił im niezwykły koncert gitarowy. Następnego dnia Zakopane otworzyło się przed harcerzami. Odbył się wędrowniczy bieg Tropem Kurierów Tatrzańskich. Uczestnicy złożyli hołd założycielom polskiego skautingu,  zwiedzili między innymi Krupówki i  Cmentarz na Pęksowym Brzysku.
Młodsi harcerze podążyli innym, bajkowym szlakiem. Wieczorem podczas Ogniobrania wszyscy zawiązali braterski krąg. W niedzielny poranek uczestnicy wyruszyli na ceremonię przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w kościele pw. św. Józefa w miejscowości Svit niedaleko Popradu, na Słowacji. Msza odbyła się w dwóch językach: polskim i słowackim. Po zakończeniu uroczystości harcerze powrócili do swoich domów.
BŚP przekażą władzom swoich środowisk i każdemu chętnemu.
Tegorocznym przesłaniem światełka jest hasło: „Odważ się być dobrym". Harcerze mają nadzieję, że Betlejemskie Światło, gdziekolwiek zapłonie, w hufcach, w domach, będzie przypominać o niesieniu pomocy innym.

pwd. Agnieszka Wójtowicz
Namiestnictwo Harcerskie "Vademecum"