Sprawność „Niezawodny Harcerz”
- zdobywa się przez okres jedngo roku kalendarzowego. Aby zdobyć sprawność należy: systematycznie uczęszczać na zbiórki, uczestniczyć w imprezach hufca, posiadać pełne umundurowanie, zdobywać stopnie wtajemniczenia i sprawności harcerskie, wypracowywać środki finansowe dla drużyny, opłacać składki członkowskie, zdobywać stopnie harcerskie oraz realizować wymagania na stopnie, brać udział w obozach izimowiskach drużyny, pozyskiwać „nowych” do drużyny, wykazywać się własną inicjatywą. Sprawność przyznaje się na zbiórce drużyny 15 lub 16 stycznia w rocznicę śmierci Andrzeja Małkowskiego. Rok kalendarzowy określa się od 15 stycznia do 15 stycznia następnego roku.
Znaczek drużyny
- otrzymuje się za zdobycie II Stopnia Wtajemniczenia. Znaczek jest szczególną wartością, bo trzeba sobie na niego mocno zapracować. Wymagania, które należy spełnić są trudne i wymagają dużo sprytu, poświęcenia, wytrwałości i cierpliwości. Aby otrzymaćznaczek drużyny należy: zdobyć dwie sprawności, zaliczyć dwa wyjazdy z drużyną,zaliczyć test z terenoznawstwa, samarytanki, wykonać kuchnię polową i rozpalić ognisko (na które drużynowy wyleje wiadro wody). Osoba, która znaczek zdobędzie przechodzi do historii drużyny - znaczki są numerowane i do tej pory zdobyło je 50 osób.
Sprawność drużyny Andrzej Małkowski
– jest trzystopniowa. I - zadanie indywidualne polega na wyjaśnieniu dlaczego Andrzej Małkowski marzył o Rzeczypospolitej Lutyckiej, pokazaniu pozytywnych cechy naszego Bohatera oraz wyjaśnieniu dlaczego powinniśmy wzorować się na naszym Bohaterze. II - to zadanie zespołowe wykonywane przez zastęp. Wraz z zastępem wykonanie flagi o wymiarach 160 x 110 cm jako dekoracji na kominek o Bohaterze. Zorganizowanie nazbiórce, zimowisku, obozie quizu o Bohaterze. III - zadanie to wykonuje cała drużyna. Należy opracować, przygotować , brać udział w kominku o Bohaterze, szczególniezadbać o dekorację i harcerską atmosferę kominka
NAZWA DRUŻYNY ; DĘBY pochodzi od drzewa „dąb” Dąb jest drzewem długowiecznym , twardym , mocnym , cechuje się dużą wytrzymałością , drewno dębowe z powodu swojej zwartości ,twardości i trwałości należy do najbardziej szlachetnych .Dęby mają mocne pnie i korzenie ,bardzo często są pomnikami przyrody . Z pnia dębu rozwidlają się liczne konary dobrze rozłożyste ,znakomicie pochłaniają światło słoneczne i wodę . Dąb to drzewo okazałe, dorasta do 45m.wysokości. W symbolice harcerskiej –liście dębu występują na krzyżu harcerskim-symbolizują męstwo „Liście Dębu” – to również odznaka wyróżniająca instruktorów z długoletnim stażem na funkcji drużynowego.
NAZWY ZASTĘPÓW ;
Zastęp I ” ORZEŁ” nazwa została zaczerpnięta z historii życia Andrzeja Małkowskiego . A.M będąc w Stanach Zjednoczonych potajemnie organizował oddziały ochotników do walki z Niemcami „Żołnierzy Białego Orła”.Oddziały te miały być przerzucone do Kanady i stamtąd na front europejski ./1915-1916 rok /
\
Zastęp II „ SOKÓŁ” nazwa pochodzi z historii początków harcerstwa . Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” organizacja wychowania fizycznego , którego Andrzej Małkowski był instruktorem 26.02.1911 we Lwowie na swoim posiedzeniu podjęła jednomyślną uchwałę o zakładaniu drużyn skautowych pod opieką Sokoła .
Zastęp III „ PŁOMIENIE” nazwa pochodzi od harcerskiego stylu obchodzenia się z ogniem . Ognisko –harcerska tradycja ,symbol, powaga,
Na znaczku zastępu Płomienie występują dwa polana drewna /dobro i zło ,które spalają się dla płomienia dającego ludziom ciepło i światło/.
Zastęp IV „CZARNE STOPY” nazwa została zaczerpnięta z historii i tradycji indian.
PRZYRZECZENIA -nasza drużyna organizuje w miejscach szczególnych , tradycją jest np. przyrzeczenie na szczytach górskich , ale bywały i na wyspie , na środku jeziora w łodzi.
KRĄG pożegnalny
– wiążemy zaplatając ręce z tyłu . Dziewczęta przeplatają się z chłopcami w kręgu. Podczas takiegozawiązania kręgu śpiewamy pieśń pożegnalną „Bratnie Słowo” .
KOLOR CHUST
- żółto czarny dla harcerzy , którzy zdobyli III * wtajemniczenia.Dziewczyny naszą chusty żółte – kolor słońca , jaskrawości , ciepła .Chłopcy noszą chusty czarne - kolor nocy , niewidzialności , mroku .
29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele" 29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby" Krąg Instruktorski "Dęby" |
Związek Harcerstwa Polskiego |
|
Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności. |