HISTORIA PROPORCA DRUŻYNY
Projekt proporca został wykonany przez drużynowego w 1981 – 82 roku. Pracując w tym czasie na warsztacie elektrycznym Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy mój kolega Tadek Drozdowski, obserwując moje fascynacje harcerstwem opowiadał mi o osobie (aktualnie nieznanej), która ładnie wyszywa. Przekazałem wziąć kilkanaście kolorów kordonków i muliny pani, która chętnie przystąpiła do pracy. Po jakimś czasie proporzec był gotowy.
Oczywiście zdarzył się wielki problem. Dwie strony wyszytego proporca okazały się obie lewe lub prawe (jak kto woli). Ani tak, ani tak po złożeniu dwóch części nie pasowało to do siebie. Należało podjąć decyzję, która strona zostanie wycięta, a która zostanie bez zmian. Moja mama Janina Pamuła, domowy samouk krawiectwa, dokonała cudów sztuki krawieckiej. Wycięła wszystkie części proporca, które były wyszyte na nieodpowiedniej stronie. I tak napis Związek Harcerstwa polskiego, Hufiec Świdnica oraz lilijka harcerska zostały wszyte jako aplikacja na dobrą stronę proporca. Cały proporzec został obszyty frędzlami koloru złotego z metaliczną złota nitką.
Bardzo to efektownie wyglądało, ale z frędzlami też było kilka fajnych przygód. Otóż, gdy tylko frędzle pod wpływem długiej wędrówki, tarcia i innych czynników trochę nadwyrężyły swoją strukturę, zaczęły się rozkręcać i poprzez pociągnięcie rozwijały się w jedną długa nitkę. Po pewnym czasie harcerze z drużyny upodobali sobie pociąganie za poszczególne frędzle. Ponieważ liczba złotych frędzli była ograniczona, skończyły się one po około 10 latach funkcjonowania proporca.
Ciekawą sprawą była również lilijka na końcówce drzewca. W pierwszych latach funkcjonowania drużyny, lilijka na drzewcu była drewniana, wykonana samodzielnie przez jednego z harcerzy. Niestety podczas Turnieju Drużyn Sztandarowych w Wałbrzychu, w czasie transportu, złamała się. Zastąpiliśmy ją po jakimś czasie metalową lilijką. Drzewiec do proporca wybraliśmy z kilku drzewców, które poszczególne zastępy przyniosły z lasu podczas Rajdu Hufca. Metalowe kółeczka, pręt do zakładania proporca na drzewiec wykonał drużynowy w pracy.
Podczas obozu drużyny w Czarnym Piecu w 1988 roku drużyna zdobyła miano Drużyny Grunwaldzkiej, a podczas Zlotu Grunwaldzkiego na drzewiec proporca wbito metalową odznakę w kształcie tarczy. Harcerze natomiast zdobyli zaszczytną odznakę „Znak Zawiszy”, który nosiło się po prawej stronie na kieszonce munduru pod krzyżem harcerskim. To bardzo zaszczytne i niespotykane w regulaminie ZHP.
29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele" 29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby" 29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby" Krąg Instruktorski "Dęby" |
Związek Harcerstwa Polskiego |
|
Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności. |