»GALERIE
»FOTO GALERIE 2011-2015

Zimowisko Drużyny SOKOŁOWSKO 26.01 - 02.02.2013

26.01.2013
Na nasze długo wyczekiwane zimowisko mieliśmy wyjechać w pierwszy dzień ferii, w sobotę, o godz. 9 rano. Kontrola autobusu przez policję plan ten nam uniemożliwiła. Nie otworzyły się środkowe drzwi autobusu i w oczekiwaniu na podstawienie następnego udaliśmy się do hufca, żeby nie marznąć.

Drugi autobus był już w pełni sprawny i mógł nas bezpiecznie zawieźć do Sokołowska. Po przyjeździe rozpakowaliśmy autobus, busa ze sprzętu drużyny i rozpoczęliśmy urządzanie się w pokojach i sali kominkowej. Przed obiadem druhna Misia przeprowadziła zajęcia z regulaminów – zastępy wymyślały scenki, rymowanki, piosenki, które potem wszystkim zaprezentowały. Zjedliśmy obiad i udaliśmy się na ciszę poobiednią.

Popołudniowe zajęcia dotyczyły survivalu: 29 ŚDH Dęby wzbogacała swój zasobnik pod okiem druha drużynowego, natomiast 29 ŚDSH na zajęciach Ewy Frankowskiej budowała zadaszenie z pałatek, rozmawiała o składzie zasobnika, zasadach dobrej wędrówki i przetrwania w lesie. Później każdy rozpisał sobie próby na sprawność. Po kolacji odbyły się zabawy integracyjne.
27.01.2013
Kilkoro uczestników, pod wodzą Smyka, rozpoczęło dzień nieco wcześniej. Gdy my dopiero się budziliśmy, oni uczestniczyli już we mszy świętej, ale i tak udało im się zdążyć na poranny apel. Po śniadaniu po raz pierwszy udaliśmy się na naszą górkę, rozpoczęło się wielkie zjeżdżanie. Po powrocie do Radosna, obiedzie i ciszy poobiedniej podpisywaliśmy się na podziękowaniach, dla osób, które przekazały na naszą drużynę 1% swojego podatku. Listy trafiły do odbiorców jeszcze w trakcie trwania naszego zimowiska. Potem rozpoczęły się zajęcia: w młodszej drużynie najpierw zajęcia Oskara Kaszubowskiego z historii ZHP. Harcerze rozwiązywali rebusy i wpisywali wyjaśnienia haseł, poprawiali tekst z błędami i lukami, układali puzzle z postaciami harcerstwa i na koniec zagrali w grę – Super znawca historii. Potem zajęcia przeprowadził Filip Cygan z symboliki, Prawa i Przyrzeczenia. Była prezentacja, uzupełnianie symbolik w zastępach, układanie puzzli z prawa, kalambury i krzyżówka. Harcerze starci na zajęciach Wojtka Maruszewskiego bardzo mocno zajęli się Prawem Harcerskim. Odbyła się dyskusja, która trwała aż do kolacji. Po niej dokończyliśmy zajęcia rozwiązując krzyżówkę o krzyżu harcerskim. Ciekawostką było to, że druh Piotr, druh Jasiek, Wojtek i Konrad pojechali pomóc przewieźć bagaże dzieci, które jechały do Andrzejówki. Kierowca autobusu prowadzony przez GPSa postanowił pojechać drogą leśną i niestety się zakopał, a autobus osunął z drogi. Następnego dnia idąc do Andrzejówki mieliśmy okazję obejrzeć akcję wyciągania autobusu. Na wieczór mieliśmy zaplanowane karaoke Sing Star, które minęło nam bardzo szybko. Zaśpiewaliśmy największe hity polskiej muzyki i poszliśmy spać.
28.01.2013
W poniedziałek na wyprawę udaliśmy się do Andrzejówki. Zanim weszliśmy do schroniska się posilić i napić czegoś ciepłego pozjeżdżaliśmy z górki na sankach i poddupnikach. Wróciliśmy dopiero na obiad. W trakcie ciszy poobiedniej zaliczaliśmy wymagania na stopnie i sprawności. Popołudniowe zajęcia wyglądały następująco: harcerze z 29 ŚDH rozpoczęli od zajęć Tosi z węzłów – zastępowi uczyli wszystkie zastępy po 2-3 węzły w 5 minut i zmiana. Potem w sali kominkowej zastępy prezentowały, czego się nauczyły – wiązali na czas jak najwięcej węzłów, opracowywali węzły do wykonania pracy pionierskiej. Później zajęcia z szyfrów w drużynie młodszej poprowadziła Klaudia Christ. Po prezentacji podstawowych szyfrów zastępy udały się w poszukiwaniu swoich listów ukrytych na terenie ośrodka. Po odnalezieniu wszystkich ułożyli z kawałków zdjęcie i zaszyfrowali krótką informację o osobie ze zdjęcia i podali ją do zastępu obok. Harcerze starsi na zajęciach u Smyka nauczyli się kilku nowych sposobów szyfrowania i wykorzystali maszynę stworzoną przez Kufiego do szyfrowania Alfabetem Morse’a. Zajęcia Konrada rozpoczęły się od przypomnienia węzłów. Następnie w zastępach wykonywali drabinkę, linę do wspinania, ogrodzenie i zadania na inwencję twórczą. Skautki zrobiły coś na kształt huśtawki dla dziecka lub półki na rzeczy do namiotu. Zarzewie wykonały hamak, którego wytrzymałość sprawdzał Witek. Wieczorem odbył się tradycyjny już konkurs wiązania węzła ratowniczego, rekord co prawda nie został pobity, ale znów wygrał Miłosz Werner. Potem wymyślaliśmy piosenkę na Rajd Bałwan.
29.01.2013
Tego dnia po śniadaniu poszliśmy na górkę, ale wróciliśmy przed obiadem, ponieważ mieliśmy pewne zaległości do nadrobienia. Harcerze wykonywali plakaty na wieczorny kominek o Andrzeju Małkowskim, a harcerze starsi wzięli udział w zajęciach Klaudii z historii harcerstwa. Opierały się one na turnieju zastępów: zadanie pierwsze po 5 pytań dla zastępu ukrytych w balonach, zadanie drugie – odszyfrowanie fragmentu książki „Kamienie na Szaniec”, zadanie trzecie – wypisanie w czasie 2 minut jak największej ilości informacji o podanej osobie, zadanie czwarte – rozwiązywanie rebusów. Podsumowaniem zajęć była historyczna pajęczyna. Po obiedzie odbyły się zajęcia o Andrzeju Małkowskim. W 29 ŚDH poprowadził je Wojtek Maruszewski, a w 29 ŚDSH Tosia Klimkiewicz. Na koniec dnia odbył się kominek o Andrzeju Małkowskim. Każdy zastęp przygotował scenkę dotyczącą życia Małkowskiego i zaprezentował wykonany przez siebie plakat. Jak zawsze ostatnim punktem kominka było wręczenie sprawności Niezawodny Harcerz. W tym roku otrzymało ją 8 dziewczyn z 29 ŚDH (Gabrysia Andrusiuk, Magda Nowicka, Ola Korbut, Emilka Łopacka, Natalka Adamczewska, Julka Działowska, Agata Sudomierska i Weronika Twardowska) i Witek Zarzycki z 29 ŚDSH Dęby.
30.01.2013
Po śniadaniu wyszliśmy na górkę, gdzie kończyliśmy budowanie igloo i wzięliśmy udział w trenażerze azymutowym. Po obiedzie w 29 ŚDH Dęby zajęcia z terenoznawstwa poprowadził Konrad Nowicki, a ze struktury ZHP Filip Cygan. Zajęcia zawierały prezentację struktury, sznurów, stopni, które zostały podsumowane grą w statki. Harcerze starsi na zajęciach Wojtka z terenoznawstwa wyznaczali strony świata, liczyli skalę, poznali wygląd mapy, znaki topograficzne, wykonali pomiary szerokości rzeki, wysokości drzewa, a na koniec różnego rodzaju szkice. Zajęcia ze struktury ZHP w 29 SDSH Dęby przeprowadził Oskar Kaszubowski. Na podstawie licytacji pytań zastępy przypomniały, kto nosi jaki sznur i jakie są oznaczenia stopni. Kolejnym punktem było posiedzenie sądu harcerskiego w sprawie drużynowego, który przywłaszczył sobie pieniądze ze składek i akcji Tesco. Po kolacji obejrzeliśmy film „Czarne Stopy”.
31.01.2013
W czwartek odwiedził nas Sanepid. Zawsze mieliśmy porządek w pokojach, ale tego dnia było wyjątkowo czysto. Po śniadaniu poszliśmy na musztrę zastępów. Ponieważ śnieg topniał nie mieliśmy możliwości już pozjeżdżać z górki, a nie ćwiczyliśmy wcześniej musztry. Na koniec dołączył do nas drużynowy i sprawdził, czego nauczyliśmy się pod jego nieobecność. Wracając do Radosna zaliczyliśmy jeszcze wizytę w sklepie. Po południu odbyły się zajęcia z samarytanki. W młodszych Dębach poprowadziła je Kamila Pamuła, a w starszych Ewa Frankowska. Harcerze ćwiczyli postępowanie w różnych przypadkach: złamania, krwotoki, omdlenia, sposoby ewakuacji itd. Harcerze starsi zostali rzuceni na głęboka wodę, ponieważ bez przypomnienia musieli udzielić pomocy w 4 przypadkach: epilepsja, wypadek na motorze, wbity nóż i zawał. Wieczorem mieliśmy wieczór gier i zabaw. 
01.02.2013
Przedostatni dzień zimowiska… Przyrzeczenie Harcerskie wisiało w powietrzu… Po śniadaniu wyruszyliśmy na Stożek Wielki, zaliczając po drodze Stożek Mały. Była to wyprawa ciekawa, ponieważ jeszcze nigdy tam nie byliśmy. Przyrzeczenie jednak nadal się nie odbyło. Po obiedzie druh Piotr przedstawił wymagania na pionierkę na II stopień tajemniczenia, a także typy ognisk i kuchni polowych. Podsumowaniem zimowiska była gra ślimak, którą wygrał zastęp Skautki z 29 ŚDSH Dęby. Wieczorem odbył się Festiwal Zastępów prowadzony przez Konrada I Wojtka. W Jury zasiedli: druhny Gosia i Misia oraz druhowie Piotr i Jasiek. Każdy zastęp zaprezentował przygotowaną przez siebie piosenkę. Wygrały 3 zespoły: Orzeł, Zarzewie i zastęp przybocznych. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „Sherpa” w piosence „Cudni są chłopcy”. Po zapowiedzeniu ciszy nocnej ogłosiliśmy alarm i udaliśmy się do wiaty na Przyrzeczenie Harcerskie. Ognisko rozpalili wcześniej przyboczni Wojtek, Konrad, Filip i Oskar. Przyrzeczenie złożyły: Natalka Gołowkin, Jagoda Drozd, Julka Działowska, Dominika Pacek, Martyna Czuczwara, Karolina Kaniewska, Gabrysia Andrusiuk i Gosia Kolasa.
02.02.2013
Ostatniego dnia zimowiska opuściły nas wcześniej 4 osoby, które pojechały na Kurs Przewodnikowski (Ewa, Klaudia, Konrad i Filip). Po śniadaniu rozpoczęło się jedno wielkie pakowanie, sprzątanie. Kiedy opuściliśmy pokoje w sali kominkowej odbył się ostatni apel zimowiska. Róża Konior, Julka Grubiak, Ola Korbut i Magda Nowicka zamknęły próbę ochotniczki, Kuba Fila próbę młodzika. Oskar Kaszubowski zakończył próbę odkrywcy. Przyznaliśmy także sprawność Zimowy Piechur. Podsumowaliśmy współzawodnictwo zastępów: w 29 ŚDH Dęby zwyciężył zastęp Orzeł, drugi był Sokół, trzecie Czarne Stopy, czwarte Skautki, zaszczytne ostatnie miejsce zajął zastęp Płomienie. W 29 ŚDSH Dęby wygrały Zarzewie, drugie były Skautki. Zapakowaliśmy sprzętem busa, plecaki do autobusu i wyruszyliśmy w kierunku Świdnicy. Ostatni został odebrany o dziwo druh przyboczny Oskar Kaszubowski! ;)


Opowiadanie o zimowisku Klaudi Christ.
Dzień zaczął się o 8:00 klasyczną pobudką. Zaraz po pobudce mieliśmy 3kwadranse na umycie się, posprzątanie i przygotowanie do apelu. Podczas apelu wszyscy mieli otwierane sprawności rozkazem. W otwartych sprawnościach przeważały sprawności takie jak: Łazik, Higienista/ka oraz igloo. Po apelu było przepyszne śniadanie, a po śniadaniu wyjście na sanki. Na sankach byliśmy na górce za naszym ośrodkiem, jest to najlepsza górka do zjeżdżania w okolicy ;P. Po 2,5godz wspaniałej zabawy wróciliśmy do ośrodka i mieliśmy pół godziny na przebranie się i przygotowanie do obiadu. Po obiedzie była cisza poobiednia trwająca 1,30godz. Następnie mieliśmy ciekawe zajęcia. Gdy już zajęcia się skończyły poszliśmy na kolacje. Po kolacji przyszła pora na zajęcia. Na zajęciach było mnóstwo zabaw integracyjnych m.in. dentysta. Potem 30min na umycie się i pójścia spać. Był to wspaniały dzień zimowiska.

   Dzień jak zwykle zaczął się głośną pobudką (Konrad:P). Potem apel, a po apelu śniadanie. Następnie wyjście na sanki. Gdy wróciliśmy przebraliśmy się i zjedliśmy obiad. Po obiedzie była cisza poobiednia, na której przygotowywaliśmy scenki na Kominek o Andrzeju Małkowskim. Po ciszy były zajęcia o bohaterze naszej drużyny, na nich m.in. układaliśmy krzyżówkę z hasłem Małkowski, a także śpiewaliśmy piosenkę o Andrzeju Małkowskim. Po zajęciach przyszła pora na kolacje. Gdy zjedliśmy kolacje przebraliśmy się w mundury i zeszliśmy do sali kominkowej na Kominek o Andrzeju Małkowskim. Pomimo uroczystości kominka śmiechu ze scenek nie brakowało :D. Po kominku było przyznanie sprawności „Niezawodny Harcerz”, następnie zawiązanie kręgu i „Bratnie słowo”. Gdy kominek się skończył wszyscy poszli się myć i spać. Był to kolejny wspaniały dzień na zimowisku.  

Dzień zaczął się o 8:00 klasyczną pobudką. Zaraz po pobudce mieliśmy 3kwadranse na umycie się, posprzątanie i przygotowanie do apelu. Podczas apelu wszyscy mieli otwierane sprawności rozkazem. W otwartych sprawnościach przeważały sprawności takie jak: Łazik, Higienista/ka oraz igloo. Po apelu było przepyszne śniadanie, a po śniadaniu wyjście na sanki. Na sankach byliśmy na górce za naszym ośrodkiem, jest to najlepsza górka do zjeżdżania w okolicy ;P. Po 2,5godz wspaniałej zabawy wróciliśmy do ośrodka i mieliśmy pół godziny na przebranie się i przygotowanie do obiadu. Po obiedzie była cisza poobiednia trwająca 1,30godz. Następnie mieliśmy ciekawe zajęcia. Gdy już zajęcia się skończyły poszliśmy na kolacje. Po kolacji przyszła pora na zajęcia. Na zajęciach było mnóstwo zabaw integracyjnych m.in. dentysta. Potem 30min na umycie się i pójścia spać. Był to wspaniały dzień zimowiska.

 Dzień jak zwykle zaczął się głośną pobudką (Konrad:P). Potem apel, a po apelu śniadanie. Następnie wyjście na sanki. Gdy wróciliśmy przebraliśmy się i zjedliśmy obiad. Po obiedzie była cisza poobiednia, na której przygotowywaliśmy scenki na Kominek o Andrzeju Małkowskim. Po ciszy były zajęcia o bohaterze naszej drużyny, na nich m.in. układaliśmy krzyżówkę z hasłem Małkowski, a także śpiewaliśmy piosenkę o Andrzeju Małkowskim. Po zajęciach przyszła pora na kolacje. Gdy zjedliśmy kolacje przebraliśmy się w mundury i zeszliśmy do sali kominkowej na Kominek o Andrzeju Małkowskim. Pomimo uroczystości kominka śmiechu ze scenek nie brakowało :D. Po kominku było przyznanie sprawności „Niezawodny Harcerz”, następnie zawiązanie kręgu i „Bratnie słowo”. Gdy kominek się skończył wszyscy poszli się myć i spać. Był to kolejny wspaniały dzień na zimowisku. 


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.