»HISTORIA
»KALENDARIUM

1982

07.01.1982 - W komendzie hufca przeprowadziliśmy quiz wiedzy o Andrzeju Małkowskim. Było to jedno z ostatnich zadań kampanii bohater. Wygrał zastęp „Sokół”.

10.01.1982 - Zbiórka alarmowa drużyny. Zdobywaliśmy stopnie wtajemniczenia, ćwiczyliśmy musztrę.Ciągle do czegoś się przygotowywaliśmy: MTO, Rajd Hufca, zimowisko.

 

14.01.1982 - Zbiórka drużyny z zaprzyjaźnionymi „Szefczykami”. Oglądaliśmy slajdy z obozu, uczyliśmy się piosenek. Wpis do kroniki „Dęby” brzmiał: „Macie wspaniałe mundury, wspaniałego drużynowego i dużo do zrobienia. Nie zmarnujcie okazji, która Wam jest dana tylko raz w życiu. Na pamiątkę zbiórki razem spędzonej, która pozostanie mi długo w pamięci” – phm. Ryszard Gawron szeregowy podchorąży.

 

Styczeń 1982 - Alert naczelnika ZHP „Powódź”. W czasie alertu wszystkie zastępy silne, zwarte i gotowe przystąpiły do działania - zorganizowaliśmy w dzielnicy zbiórkę surowców wtórnych. Zdobyte pieniądze przekazaliśmy na pomoc dla powodzian w Płocku.

 

Styczeń 1982 - Wspólna zabawa dwóch drużyn. Zaprosiliśmy drużynę ze szkoły podstawowej nr 2. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Zabawa polegała na zdobyciu mostów. Pierwsza grupa to spadochroniarze, druga to wojska lądowe.

 

Styczeń 1982 - Nowy podział zastępów: „Orzeł” – Irena Indulska (zastępowa), Majka Komorowska (podzastępowa), Beata Kawka, Jolanta Mączyńska; „Sokół” – Basia Zelek (zastępowa), Panagiota Guzelu (podzastępowa), Małgorzata Kosiba, Bożena Bąkowska, Kamila Pękała; „Płomienie” – Tomasz Wyrwa, Darek Bojko, Piotr Siorek, Grzegorz Żubrycki, Zbigniew Wróbel, Romek Dziurski; „Czarne Stopy” – Bogdan Stanuch, Dariusz Spisak, Grzegorz Świeczko, Romek Pisula, Marek Szczepaniuk, Mariusz Kulig, Wojtek Kaczorowski, Mariusz Skowron.

 

17.01.1982 – Msza święta w intencji Andrzeja Małkowskiego jako jedno z zadań naszej kampanii bohater. Wszyscy byli zachwyceni niezwykłym pomysłem. Kościół św. Józefa był pełen wiernych parafian i harcerzy. Mszę odprawiał przyjaciel naszych sąsiadów ksiądz Lisowski. Namówiłem go, aby msza została odprawiona w intencji wszystkich harcerzy i Andrzeja Małkowskiego. Po mszy wielu instruktorów gratulowało mi odwagi.

Czas stanu wojennego był dla kościoła trudny - podsłuchy, denuncjacje. O naszej mszy było głośno wśród funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Do ZHP wpłynął wniosek o wyjaśnienie nielegalnego zgromadzenia. Zaproszono mnie na posiedzenie komendy hufca i musiałem wyjaśnić, dlaczego taką mszę zorganizowałem. Tłumaczenie było bardzo proste - msza święta była wpisana w plan kampanii bohater, zaplanowana, zatwierdzona, a zgodę na to wyraziła komendantka hufca hm. Krystyna Bełz. Zwłaszcza władze chorągwi wałbrzyskiej miały kłopot z urzędem bezpieczeństwa. Groziło nam zawieszenie lub nawet rozwiązanie organizacji.

 

Luty 1982 - Festiwal piosenki „Uśmiechnij się, choć raz” - zajęliśmy III miejsce.

 

Marzec 1982 - Pierwszy rajd drużyny do „Zygmuntówki”.

 

30.04.1982 - Dwudniowy rajd, po raz drugi do „Zygmuntówki”, ponieważ schronisko „Szwajcarka” odmówiło nam noclegu. Noc spędziliśmy na wysokości 805 m n. p. m. Posiłki były wspaniałe, dokuczało nam zimno. Pierwszy dzień maja spędziliśmy maszerując przez cały czas.

 

8.05.1982 - MTO Hufca i Turniej Drużyn Sztandarowych Hufca. Zajęliśmy I miejsce w rowerowym torze przeszkód, wieloboju sprawnościowym i całych MTO. Na apelu końcowym usłyszeliśmy werdykt, że jesteśmy drużyną sztandarową hufca. I stopień wtajemniczenia jako pierwsi zdobyli: Barbara Zelek, Irena Indulska i Tomasz Wyrwa.

 

15-16.05.1982 - I Rajd Hufca - Święto hufca. Zdobyliśmy puchar przechodni hufca. Dostaliśmy pierwszy namiot. Rajd kończył się w Srebrnej Górze.

 

16.05.1982 - Zakończyliśmy kampanię bohater zdobywając imię Andrzeja Małkowskiego.

 

23.05.1982 - Spotkanie z rodzicami nad zalewem przy harcerskim ognisku. Drużynowy przedstawił osiągnięcia i tradycje drużyny. Zapoznał rodziców z planami na najbliższą przyszłość.

 

 28-30.05.1982 - W Srebrnej Górze braliśmy udział w MTO i Turnieju Drużyn Sztandarowych Chorągwi Wałbrzyskiej. Zdobywamy Tytuł Drużyny Sztandarowej Chorągwi Wałbrzyskiej.

 

16.06.1982 Spotkanie z zastępcą naczelnika ZHP. Hm. Piotr Grzązek w kronice napisał: „cieszyć się wypada, że w Świdnicy wyrastają nowe pokolenia harcerzy. Ze spotkania z Wami wynika, że chcecie być dobrymi i godnymi harcerskich tradycji harcerzami. Tego Wam życzę. Czuwaj!”

 

18.06.1982 - Kilkanaście osób z naszej drużyny odchodzi do szkoły średniej. Żegnamy się z SP 8.

 

19-20.06.1982 - VIII Nocny Rajd na Ślężę - zajęliśmy II miejsce.

 

Czerwiec 1982 - Ośmioro członków naszej drużyny wyjechało na obóz zagraniczny do Związku Radzieckiego. Byli nimi: Irena Indulska, Dariusz Bojko, Bogdan Stanuch, Bożena Bąkowska, Dariusz Spisak, Marlena Komorowska i Jolanta Mączyńska.

 

09.07. 1982- Spotkanie przedobozowe z rodzicami.

 

26.07-16.08.1982 - Obóz drużyny w Niesulicach. Cztery dni wytężonej pracy przy pionierce.

 

1.08.1982 - Ognisko o Szarych Szeregach.

 

3.08.1982 - Dzień Indiański.

 

16.09.1982 - Na strzelnicy odbyło się poobozowe ognisko, na które zaprosiliśmy 10 ŚDH „Mrówkojady”, 4 ŚDWP „Białe Kotwice” i drużyny z I turnusu. Bawiliśmy się i śpiewaliśmy przez trzy godziny obozowe przeboje.

 

24.09.1982 - W piątek, o 16.00, zebraliśmy się na placu Grunwaldzkim przy przystanku linii 31. Celem naszej wyprawy był Zamek Książ. Zwiedzaliśmy stadninę koni, a także piękny zamek.

 

10.10.1982 - Złoty Las - Impreza na orientację - zajęliśmy I miejsce.

 

20.10.1982 - Odbył się bieg harcerski na azymut w Zagórzu. Na licznych punktach patrolowych sprawdzano naszą wiedzę. Zajęliśmy I miejsce.


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.