»HISTORIA
»BIOGRAFIE

JAN BYTNAR ps. "RUDY"

Jan Bytnar
       Jan Bytnar (ps. Rudy, Czarny, Janek, Krokodyl, Jan Rudy) - (ur. 6 maja 1921 w Kolbuszowej - zm. 30 marca 1943) w Warszawie). 
       W 1925 roku rodzina Bytnarów przeniosła się do Warszawy. Po ukończeniu szkoły powszechnej Jan Bytnar dostał się do Państwowego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Mając 12 lat wstąpił do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego "Pomarańczarnia" ZHP, od 1936 roku pełniąc w niej funkcję przybocznego. 
       W 1938 roku uzyskał najwyższy stopień młodzieżowy w harcerstwie - harcerza Rzeczypospolitej. 
       Od początku II wojny światowej aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Szarych Szeregów. Najpierw zajmował się małym sabotażem, a później dywersją i akcjami zbrojnymi. 
       Został aresztowany 23 marca 1943, a odbity przez Grupy Szturmowe trzy dni później, 26 marca, podczas akcji pod Arsenałem. Zmarł 30 marca w wyniku obrażeń odniesionych na przesłuchaniach prowadzonych przez Gestapo. Pośmiertnie mianowany harcmistrzem, a następnie podporucznikiem, odznaczony Krzyżem Walecznych. 
 Jego pseudonimem - Rudy nazwano 2. kompanię harcerskiego batalionu AK Zośka.

 Bohaterowie Szarych Szeregów: Jan Bytnar „Rudy”

Jan Bytnar. Jan Bytnar ps. Rudy, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, odznaczony Krzyżem Walecznych, 26 marca 1943 roku uwolniony w akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów.
Jan Bytnar urodził się 6 maja 1921 r. w Kolbuszowej. Jego rodzice byli nauczycielami. Ojciec służył w Legionach Polskich. Jan Bytnar uczył się w warszawskim Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Należał wówczas do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej tzw. „Pomarańczarni”, wraz z Tadeuszem Zawadzkim i Maciejem Aleksym Dawidowskim. Maturę zdał w 1939 roku.
W nocy z 22 na 23 marca 1943 r. został aresztowany. Był brutalnie bity podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo w alei Szucha. Podczas przewożenia do więzienia na Pawiaku został 26 marca 1943 roku uwolniony w akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów.
Był członkiem konspiracji od jesieni 1939 r. Do końca tego roku związany był z Polską Ludową Akcją Niepodległościową (PLAN), następnie był członkiem komórki więziennej ZWZ. Od marca 1941 w Szarych Szeregach. W 1942 był komendantem hufca Ochota w Warszawie, przydzielonego do Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” „Szybko stał się jednym z czołowych wykonawców akcji +małego sabotażu+ (…) Skonstruowane przez Bytnara tzw. wieczne pióro służące do wykonywania napisów i rysunków akcjach +małego sabotażu+ było później powszechnie stosowane” - pisał Andrzej Krzysztof Kunert.
Takim piórem Bytnar narysował w 1942 roku, w przeddzień święta 3 maja dużą kotwicę – znak Polski Walczącej – na cokole pomnika Lotnika w Warszawie (w 2010 na cokole umieszczona została replika kotwicy)
Od listopada 1942 r. dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych, będącego jednocześnie plutonem „Sad” Oddziału Specjalnego „Jerzy” Kedywu Komendy Głównej AK. W 1943 r. ukończył kurs szkoły podchorążych AK. Brał udział w akcjach Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” i dywersyjnej akcji „Wieniec II” a podczas akcji „Bracka” został ranny.
W nocy z 22 na 23 marca 1943 r. został aresztowany. (Ojciec aresztowany razem z nim zmarł podczas ewakuacji obozu Auschwitz w 1945 r.). Był brutalnie bity podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo w alei Szucha. Podczas przewożenia do więzienia na Pawiaku został 26 marca 1943 roku uwolniony w akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa.
Jan Bytnar został w 1943 roku pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Ze wspomnienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” o Janie Bytnarze korzystał Aleksander Kamiński pisząc w 1943 roku książkę „Kamienie na szaniec”, której jednym z bohaterów jest „Rudy”. Na domu w alejach Niepodległości 159 w Warszawie, gdzie Jan Bytnar mieszkał i został aresztowany znajduje się upamiętniająca go tablica (PAP)


Opracowane przez HO Filipa Cygana na podstawie książki Barbary Wachowicz "Rudy Alek Zośka" w ramach zadania próby przewodnikowskiej.
Jan Bytnar
Harcerz Rzeczypospolitej, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej. Dowódca Hufca „Sad” – Południe Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Odznaczony Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari. Pseudonimy: Rudy, Czarny, Janek, Krokodyl, Jan Rudy. 
Urodzony 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej. Rodzice długo zastanawiali się nad jego imieniem. Brali pod uwagę imię Otton lub Robert, w końcu ojciec wybrał imię dla syna z pieśni „Rozkwitały pąki białych róż… ”. Rudy nie był jedynakiem - miał siostrę - Danutę. Ona wdała się w ojca, natomiast Janek to sobowtór matki. Janek miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Swoje najwcześniejsze lata dzieciństwa spędził w Niekłaniu na Kielecczyźnie. Właśnie tu rodzice Rudego prowadzili szkołę w latach 1921-1926. Ojciec - Stanisław, Matka - Zdzisława - oboje byli nauczycielami. Stanisław Bytnar był żołnierzem Legionów Polskich. Dlatego też portret Józefa Piłsudskiego musiał zawsze wisieć na ścianie w pokoju Rudego. Jaś bardzo cieszył się, że idzie do szkoły. Po czasie nauczyciele stwierdzili, że za dużo umie i przenieśli go do klasy drugiej, gdzie codziennie musiał dojeżdżać z Piastowa. W tym czasie rodzina przeniosła się do Warszawy na Mokotów. Już w latach młodości był dobrym majsterkowiczem, kucharzem i tancerzem.
Do Gimnazjum im. Stefana Batorego wszedł po raz pierwszy 1 września 1931 roku. 10-letniemu Jankowi towarzyszył równolatek Tadeusz Zawadzki i 11-letni Aleksy Dawidowski. Wtedy rozpoczął się w ich życiu dziewięcioletni etap, który można określić mianem „ery Batorego”. Mając 12 lat wstąpił do 23 WDH „Pomarańczarnia”. W tej drużynie Rudy doznał wielu niezapomnianych przygód.
1 września 1939 roku bombardowaniem Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Wkrótce została zaatakowana również Warszawa. Rudy od początku wojny aktywnie uczestniczył w organizacji Małego Sabotażu (malował znaki Polski Walczącej - kotwice, wybijał szyby w niemieckich sklepach). Ukończył szkołę podchorążych piechoty rezerwy ”Agricola”. Działał również jako łącznik PLAN-u z więźniami na al. Szucha. W organizacji „Wawer” zerwał wielką hitlerowska flagę z gmachu Warszawskiej Zachęty oraz namalował kotwicę na Pomniku Lotnika w Warszawie. Został aresztowany o 4.45 rano razem z ojcem 23 marca 1943 roku w mieszkaniu przy al. Niepodległości 159. Podczas przesłuchiwań  Janek był torturowany przez Gestapo, ponieważ nie chciał nic mówić. Rudy został odbity przez Grupy Szturmowe w słynnej Akcji pod Arsenałem. Mimo odbicia, Rudy umarł 30 marca 1943 roku w wyniku odniesionych obrażeń. Tego samego dnia umarł jego przyjaciel Aleksy Dawidowski  „Alek” po ranie nabytej w akcji Meksyk II. Akcją pod Arsenałem dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”, a atakiem ostatni z trojki bohaterów, przyjaciel Rudego, Tadeusz Zawadzki „Zośka”.
Na jego cześć nazwano drugą kompanie harcerskiego batalionu AK Zośka. Grób Jana Bytnara znajduje się w Warszawie na Cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie.


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.