»DUCHOWE
»Duchowość w Drużynie

JAK POJMOWAĆ BOGA W PRAWIE I PRZYRZECZENIU HARCERSKIM

Przemyślenia druha pwd. Zbigniewa Gruszczyńskiego ps."Zibi"
"Baden-Powell zapytany, czy do skautingu należy wprowadzić wychowanie religijne, odpowiedział, że NIE, bo cały skauting jest z natury swojej religijny" 
- "Styl Życia"- St. Mirowski.

W tym opracowaniu postaram się streścić ogólnie zagadnienie, w jaki sposób można pojmować Boga w Prawie Harcerskim i w Prawie Zucha.
Wiem, że jest to prawie nie możliwe, dlatego że harcerstwo nie jest tworem, którego istnienie byłoby krótkie.
Członkiem ZHP może być każdy człowiek, który spełnia walory Statutu ZHP.
Jesteśmy ludźmi wolnymi, różnych wyznań, mamy prawo do wyboru! 
Zatem jak pojmować Boga w PH i w PZ? Czy możemy jako harcerze stać się osobami, które dążą do nowego myślenia o Bogu, 

czy o wartościach duchowych?
Na te pytania nie można udzielić jednomyślnej odpowiedzi, dlatego że jest to trudne, bardzo jednostkowe i indywidualne, jednakże każdy z nas, na co dzień ociera się o PH czy PZ i stara się przestrzegać zasad w nim zawartych. Dlatego wiemy, ze dziś możemy realizować chrześcijaństwo przez harcerską służbę Bogu i ludziom i tak się dzieje od lat. 
PH często jest przez nas nazywane drugim Dekalogiem, służymy rożnym wartościom, wiec, dlaczego w tym wszystkim miałoby zabraknąć osoby Boga. Wiemy, że przynależność do naszej organizacji ogromnie wzbogaca nas intelektualnie, duchowo i w ogóle wszechstronnie.
Powróciliśmy do struktur skautingu i pamiętajmy, że oparty jest on na zasadach etyki chrześcijańskiej. 
Spróbujmy, zatem stworzyć komentarz do PH, który w znacznym stopniu pomoże nam rozwikłać problem naszego zagadnienia.

1.Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
Zauważmy, ze w Przyrzeczeniu Harcerskim Bóg jest na pierwszym miejscu, później jest Ojczyzna - patriotyzm i bliźni, czyli nasza koleżanka, kolega, druhna, druh z zastępu, drużyny... 
Każdemu trzeba dać szanse osobistego spełnienia się. Każdy z nas powołany jest do służby, specyficznej służby przez Boga, Ojczyznę i ludzi. 
Ks. hm. Kardynał St. Wyszynki - były Prymas Polski : powiedział kiedyś w oparciu o 
1 pkt. PH, że "każdy z nas wszczepiony jest w swój Naród, do którego posłany jest przez Chrystusa  Kościół z Prawdą i Miłością". 

Każdy z nas dobrowolnie wypowiadając słowa roty Przyrzeczenia Harcerskiego jakby potwierdza i podpisuje się w tym momencie pod ich wymownym znaczeniem. Żeby sumiennie spełniać harcerskie obowiązki trzeba mieć prawidłowo ukształtowane sumienie. 
Czym jest sumienie? Jest harcerskim ognikiem, który tkwi w nas i podpowiada nam, co jest dobre a co złe.
2.Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
Ten punkt PH tyczy prawdomówności i obowiązku dotrzymywania danego słowa. Mocno związany jest z 8 przykazaniem w Dekalogu. 
Prawda nas wyzwoli, a miłość zjednoczy. Czy harcerz może mówić co innego i pokazywać swoją postawę też cos innego? 
"Dlatego słowo harcerza musi być jednością, treścią jego brzmienia i życia" - Ks. Kardynał J. Glemp  Prymas Polski.

3.Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
Pomoc bliźnim - czyli wszystkim, nawet naszym nieprzyjaciołom. Nie z przypadku słowo bliźni pojawiło się w tym punkcie. My i tak w naturalny sposób obdarowujemy każdego człowieka nasza przyjaźnią. Przez pożyteczność rozumiemy nasza stałą gotowość do służby, która tworzy pewną specyfikę, harcerską specyfikę życia społecznego w naszym środowisku.

4.Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
Co to znaczy widzieć w każdym bliźniego i brata? Chodzi tutaj o wielka tolerancje do wszystkich ludzi, omijając wszelkiego rodzaju podziały, każdy zasługuje na szacunek, który jest drogą do przezwyciężania nienawiści. 
Harcerz nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego drugiego człowieka, zawsze w takich sytuacjach zachowa się jak Biblijny Samarytanin.

5.Harcerz postępuje po rycersku - 
czyli gra w otwarte karty, czysto. Pomaga słabszym i potrzebującym. "Rycerz nie godzi w ludzi, tylko w zło" - St. Wyszynki. Być rycerskim to być człowiekiem honoru, to mieć odwagę stanąć w prawdzie, to troszczyć się o szacunek.

6.Harcerz miłuje przyrodę i stara się ja poznać.
Od zawsze wszczepiano w nas miłość do otaczającego nas świata przyrody, do wszystkiego co żyje, do każdego pięknego zakątka świata. Pamiętajmy, że w wierze chrześcijańskiej wszystko to powstało z inicjatywy Boga - Stwórcy. Przecież my harcerze na co dzień obcujemy z przyrodą na biwakach, obozach, itp.  i jesteśmy jej mocno oddani, przez jej ratowanie, przez wprowadzanie do ogólnopolskich programów inicjatyw z dziedziny ochrony przyrody i ekologii. "Kontakt z przyrodą, uduchowiony postulatem poznania i ukochania, zbliża do Boga jej Twórcy i tworzy predyspozycje do rozwinięcia głębokiego życia religijnego" - Ks. phm. St. Belch - 1934/35.

7.Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym
Ten punkt prawa bazuje na 4 Przykazaniu z Dekalogu. 
Jesteśmy posłuszni, poczuwamy się do obowiązku odpowiedzialności w naszym życiowym harcowaniu, w pracy, w domu, w szkole,
czy tez w naszym myśleniu. 
Pozytywnie stosujemy się do wydanych rozkazów naszych przełożonych, którzy tak jak i my przestrzegają tego samego prawa. Pewnego rodzaju ład naszych działań wynika bezpośrednio ze ścisłego kontaktu z naszymi rodzicami czy zwierzchnikami. 
Posłuszeństwo wynika z wymagania od nas harcerzy godnej naśladowania postawy. Pamiętajmy, idąc za słowami J.P.II: "Choćby nikt od nas nie wymagał, wymagajcie sami od siebie".
8. Harcerz jest zawsze pogodny

Czy my w naszej społecznej pracy, zawsze wykorzystujemy pogodę ducha, którą nabyliśmy w harcerstwie? Tak! Zanosimy swój uśmiech wszędzie tam gdzie jest potrzebny - do dzieci niepełnosprawnych, 
do cierpiących, do kolegów i koleżanek z naszego otoczenia. 
Pogoda ducha, która z natury swojej tkwi w każdym harcerzu,
jest nam dana odgórnie i my wiemy od kogo ona pochodzi. 
"Bóg jest radością".

9.Harcerz jestoszczędny i ofiarny

Przez nasza służbę można ofiarować całego siebie wszystkim wokół. Każdy może liczyć na nasza pomoc. 
Przez naszą oszczędność i dobre gospodarowanie tym co mamy (a nie mamy tego dużo) możemy dzielić się tym co posiadamy z potrzebującymi. Ktoś kiedyś powiedział, ze lepiej dawać niż brać. Nasze dobroduszne działanie wynika z tego, ze harcerstwo od zawsze było mocno zakorzenione w Bogu i w etyce chrześcijańskiej. 
"Być ofiarnym to także mieć miłość do Ojczyzny i Boga,
 aż do oddania życia" - Ks. Kardynał J. Glemp - Prymas Polski.

10.Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i w uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

Ten punkt PH mówi sam za siebie, jest prawie wierną kopia aktu pokutnego używanego w Kościele Katolickim.
Przestrzegając zasad tego punktu dajemy dowód na to, ze można zorganizować i podporządkować pewnym prawom olbrzymią grupę ludzi - cale chorągwie, hufce, szczepy, ośrodki, drużyny, zastępy.
E. Małaczewski powiedział: "Świat czystych, prawdomównych, wstrzemięźliwych tworzy nowych ludzi plemię, jakich jeszcze nie widziano, których pragną nowe czasy".
Wolni od nałogów, tworzymy jedną z największych organizacji dziecięco - młodzieżowych w Polsce.


29 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśni Tropiciele"

29 Świdnicka Drużyna Harcerska "Dęby" 
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

29 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby"
im. Andrzeja Małkowskiego

Krąg Instruktorski "Dęby"

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl


Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.